Znamy polskiego mistrza umiejętności leśnych
Przerzynka kombinacyjna, okrzesywanie, zmiana łańcuch tnącego – to tylko niektóre konkurencje, z którymi musieli zmierzyć się uczestnicy III Mistrzostw Polski Szkół w Umiejętnościach Leśnych. Najlepsi okazali się uczniowie z Zespołu Szkół Leśnych w Tucholi, którzy będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy. Odbędą się one pod koniec maja w Goraju k. Czarnkowa.
13 drużyn uczniów szkół leśnych z całej Polski (zrzeszonych w Stowarzyszeniu Szkół Rolniczych i Leśnych EUROPEA– Polska), wzięło udział w zawodach, które były polskimi eliminacjami do tegorocznych Mistrzostw Europy w Umiejętnościach Leśnych. Patronat nad imprezą objęli m.in.: Minister Środowiska, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych i Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Wyniki dwudniowych zmagań zostały ogłoszone w kategoriach indywidualnych i zespołowych. Do końca nie było wiadomo, kto stanie na podium. Choć ZSL w Tucholi okazał się najlepszy w pracy pilarką, to w „Biegu Leśnika” bezkonkurencyjni okazali się reprezentanci ZSL w Rucianem-Nidzie, którzy zdobyli przewagę prawie 500 punktów nad konkurentami. Suma punktów z dwudniowych zawodów pozwoliła jednak na ostateczny triumf ZSL w Tucholi – podobnie jak w latach ubiegłych (Mistrzowie Polski w Umiejętnościach Leśnych 2009 i 2010).
Mistrzowskie Drużyny:
I miejsce- Zespół Szkół Leśnych w Tucholi
II miejsce- Zespół Szkół Leśnych im. Unii Europejskiej w Rucianem-Nidzie
III miejsce- Technikum Leśne im. prof. Jana Miklaszewskiego w Starościnie
Mistrzowie Indywidualni - praca pilarką
I miejsce- Piotr Oman z ZSL w Tucholi
II miejsce- Zachariasz Mąkosa z ZSL w Tucholi
III miejsce- Andrzej Byczyk z TL w Starościnie
W tegorocznych zawodach brały udział również zawodniczki. Zespół Szkół Leśnych z Warcina reprezentowały dwie uczennice. W pracy pilarką mogą pochwalić się nie mniejszymi umiejętnościami niż rówieśnicy. „Często koledzy nie traktują nas jak równorzędnych konkurentów i są bardzo zaskoczeni, gdy osiągamy wyniki lepsze od nich. Wielu z nich jednak gratuluje nam i nie kryje słów uznania. Nie mamy żadnej taryfy ulgowej – tak jak oni trenujemy ciężko i dajemy z siebie wszystko.”- powiedziała Agnieszka Mańska z ZSL w Warcinie.
Najlepsi z najlepszych…
Dyrektor ZSL w Goraju, Albert Tabaka, wręczając wyróżnienia nie krył uznania dla młodych zawodników, którzy wykazali się zaangażowaniem, ogromną sprawnością i wiedzą podczas wykonywania zadań konkursowych, a także postawą fair play: „Mistrzostwa te są okazją nie tylko do sprawdzenia swoich umiejętności. Uczą one dyscypliny i rozwagi. To także droga do wymiany poglądów z kolegami z innych szkół, okazja do przeżycia wspaniałej przygody i doskonalenia zawodowego”.
Mistrzowska szkoła oprócz pucharów otrzymała nagrodę od głównego sponsora zawodów, firmy Husqvarna Poland, w postaci pilarek, które wręczył przedstawiciel firmy Pan Jerzy Banaszczyk: „Przyjechaliście do Goraja, aby sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności leśne. Jestem pewien, że wykorzystacie je z pożytkiem w swoim życiu. W dzisiejszych czasach, posiadanie wielu różnych umiejętności jest potrzebne każdemu człowiekowi. Chciałabym serdecznie pogratulować zawodnikom. Wszyscy jesteście zwycięzcami” .
Obecni na uroczystości zakończenia Mistrzostw przedstawiciele GDLP podziękowali wszystkim uczestnikom oraz organizatorom z ZSL w Goraju za przeprowadzenie zawodów w miłej i przyjaznej atmosferze .
Organizacją III Mistrzostw Polski w Umiejętnościach Leśnych, dla uczniów techników leśnych z całego kraju, zajął się Zespół Szkół Leśnych. im. inż. Jana Kloski w Goraju. Jest to jedyna publiczna szkoła leśna w województwie wielkopolskim. Organem prowadzącym szkołę jest Minister Środowiska. Szkoła w Goraju może poszczycić się 66-letnią tradycją w kształceniu leśników. W skład Zespołu wchodzą: 4-letnie Technikum Leśne oraz 2-letnia Zaoczna Policealna Szkoła Leśna. Szkoła znajduje się w kompleksie zamkowym otoczonym lasem bukowym (6 km od Czarnkowa).
Spółka Husqvarna® – największy światowy producent wysokiej klasy urządzeń mechanicznych, przeznaczonych do pielęgnacji terenów zieleni przez cały rok, takich jak m.in. pilarki, wykaszarki, kosiarki i traktory ogrodowe. Jest również europejskim liderem w produkcji systemów nawadniających pod marką Gardena, a także wiodącym producentem narzędzi tnących i diamentowych dla przemysłu budowlanego. Przychody netto za 2009 rok osiągnęły poziom 34 miliardów koron szwedzkich, a średnia liczba zatrudnionych pracowników wyniosła 15.000. Dodatkowe informacje o firmie dostępne są na stronie: www.husqvarna.com.
Źródło: ComPress S.A.
Data dodania: 2011-03-21