Trudny rok na rynku parafin - Drogie świece
Rynek parafiny w Polsce w 2007 roku był szacowany na około 180 tysięcy ton. Obejmuje to zarówno produkcję w kraju, jak i import ze wschodu. W tym roku, będzie gorzej. Wiadomo już, że będzie brakować surowca. Według ekspertów, z importu trafia do Polski około 50% mniej surowca. i ta sytuacja może się utrzymać do końca roku. Powodów tych zawirowań jest kilka. Do najważniejszych należy spadająca wartość dolara, remonty we wschodnich rafineriach u kluczowych producentów parafin i rosnący popyt na produkty wyskoprzetworzone.
- Kolejnym kamyczkiem do ogródka, okazały się bardzo duże zakupy parafin przez odbiorców chińskich i indyjskich. Dla nich głównym rynkiem zaopatrzenia są kraje dawnego WNP. Skumulowanie tych zakupów w znaczący sposób zamieszało na rynku - podkreśla Leszek Stokłosa, prezes zarządu spółki LOTOS Parafiny. - Nie ma dziś praktycznie żadnej możliwości szybkiego uzupełnienia rynku o nowych dostawców. Braki dotykają wszystkich użytkowników parafin, ale w szczególności dotyczą surowca do produkcji zniczy. Pewne jest, że parafiny, nie tylko zresztą tego typu, w najbliższych miesiącach będzie brakować - dodaje prezes Stokłosa.
Przez chwilę handlowcom wydawało się, że rynek można spróbować uzupełnić poprzez szerokie wprowadzenie do sprzedaży parafin otrzymywanych na bazie uwodornionych olejów roślinnych. - To jest jeden z kierunków zmniejszania deficytu. Z tym, że ciągle na jest to droższy surowiec, a jednocześnie w związku z odczynem kwasowym, wymagający odpowiednich maszyn. Czyli droższy w stosowaniu - zaznacza Jacek Budzowski, dyrektor handlowy spółki.
Popyt na specyfiki
To jedna strona rynku. Z drugiej coraz więcej odbiorców jest zainteresowana zakupem produktów wysoko przetworzonych. Ich sprzedaż jest dla spółki bardziej opłacalna. To z kolei oznacza, braki innych. - Zmieniamy naszą politykę handlową. Dostosowujemy ją do potrzeb i oczekiwań naszych najważniejszych odbiorców. To będzie trudny rok, dla całej parafinowej branży. Ale nie zrezygnujemy z rozwoju. Przede wszystkim idziemy w kierunku poszerzenia oferty produktów specjalnych, wprowadzania nowej polityki handlowej, reorganizacji działów: technologicznego i handlowego, poszukiwania i wdrażania nowych technologii, a także dywersyfikacją zaplecza surowcowego - dodaje prezes Stokłosa.
Więcej świec
W należącym do spółki Zakładzie Produkcji Detalicznej w Czechowicach-Dziedzicach pod koniec ubiegłego roku zakończono porządkowanie oferty handlowej PROMETEO. Najnowszy katalog świec spełnia wymagania najbardziej wymagających segmentu. Stąd w naszej ofercie pojawia się i możliwość wykonywania serii świec na specjalne zamówienie, lub pod konkretnych klientów. Nowy katalog, w znaczący sposób odbiega od naszej starej oferty. To wynik analizy trendów kolorystycznych i wzorniczych oraz zmian zachodzących na rynku wyposażenia wnętrz - wyjaśnia Dominik Tomczyk, członek zarządu spółki. - Wychodząc naprzeciw klientom staramy się dostosować do nich asortyment świecowy nie tylko pod względem wzorów i barw, ale także zaspokajać ich oczekiwania w zakresie funkcjonalnych i nowoczesnych opakowań - dodaje.
Zdolności produkcyjne zakładu będą w tym roku wykorzystane do maksimum. - Kłopoty na rynku surowców, sprawiają, że pojawia się u nas coraz więcej zleceń na produkcję świec. Możemy zrobić prawie wszystko - zapewnia dyrektor Budzowski. Dzięki nowoczesnym liniom produkcyjnym firmy Weissbach, mury fabryki opuszcza około 4 tysięcy ton świec rocznie. - Jeżeli będzie trzeba, zwiększymy te zdolności - dodaje Budzowski.
W przemyśle bez zmian
Około 35% całej dostępnej na rynku parafiny zużywa przemysł. Tutaj do najważniejszych odbiorców należy przemysł meblarski, spożywczym, farmaceutycznym i oponiarskim. Są wykorzystywane do impregnacji paneli podłogowych, płyt pilśniowych do produkcji kredek czy plasteliny. W przemyśle mleczarskim do powlekania serów podpuszczkowych. Są też masy parafinowe stosowane do impregnacji papieru czy antyzbrylacze nawozów. - Przemysł nie powinien odczuć braków na rynku surowcowym, tutaj nie będzie wiekszych perturbacji. Już w tej chwili mamy zabezpieczone wykonanie wszystkich kontraktów - stwierdził Tomczyk.
Źródło: Wydawcy Dobrych Informacji PR DADART
Data dodania: 2008-03-07