Ausa

Technologia ryflowania w celu poprawy jakości

Wzrastające koszty pozyskania drewna oraz żądania klientów dotyczące lepszego jakościowo produktu, walka o udziały w rynku i rosnący nacisk konkurencji wymusiły powstanie innowacyjnych technik w zakładach budowy okien w celu produkowania mniej kosztownych, wysokowartościowych i trwałych elementów okiennych.
 
Dzięki długoletniemu Know-how w dziedzinie techniki okiennej oraz skrawania drewna litego, firma Leitz z Oberkochen (Niemcy), producent precyzyjnych narzędzi i systemów narzędziowych, jeszcze bardziej poprawiła niezawodność procesów w obróbce skrawaniem kantówki okiennej. Ciemne i jasne meranti, sosna, modrzew, sosna promienista, eukaliptus gałkowy („drzewo gumowe”) i świerk, wszystkie te gatunki stanowią tylko niektóre z najważniejszych gatunków drewna dla okien. Wszystkie one podlegają skrawaniu takimi samymi ostrzami. Wymagania jakościowe dotyczące powierzchni okna drewnianego sięgają wymagań stawianym elementowi meblowemu.  
 
Kreowanie jakości już od samego początku

Jedną z  pierwszych operacji w łańcuchu tworzenia wartości rynkowej produktów w  budowie okien jest struganie czterostronne po przycinaniu na długość. Tutaj zaczyna się już pierwszy stopień tworzenia jakości. Wykonana powierzchnia struganej kantówki okiennej stanowi podstawę dla wysokowartościowego ukształtowania późniejszej widocznej powierzchni okna drewnianego.
Uszkodzenia powierzchni, określane również jako wyrwania i naderwania, są powodowane głównie przez wyprzedzające (powstające przed ostrzem, w momencie jego wchodzenia w materiał) wyrwania (pękanie) włókien drewna podczas procesu skrawania. Za pomocą różnych produkcyjnych i technicznych zabiegów w zakresie narzędzi, trwają nieustanne poszukiwania utrzymania tego problemu pod kontrolą. Jednak wysokie prędkości obrotowe, „ciągnące” cięcie, dzielone (segmentowe) ostrza, żeby tylko wymienić tylko niektóre czynniki, nie zawsze doprowadzały do spodziewanej poprawy jakości.
Jeśli ostrze narzędzia pracuje w kierunku przeciwnym do kierunku usłojenia drewna, to wyprzedzające wyrwania są prawie nieuniknione. Ze względu na dużą pracochłonność i koszty, sortowanie kantówki  według kierunku przyrostów rocznych jest w praktyce nie do zrealizowania. Do tego dochodzą naturalne cechy drewna, jak skręt włókien i ślady od sęków powodujące z reguły chropowatość struganej powierzchni.
Wyprzedzające wyrwania, powstałe w wyniku strugania wstępnego są przeważnie tak głębokie, że przy naddatku tylko 0,5 do 1,0 mm na obróbkę wykańczającą („gładzenie”) nie mogą być usunięte. Natomiast zwiększanie tego naddatku przy „struganiu wygładzającym” kryje niebezpieczeństwo dalszych wyrwań wyprzedzających na gotowej powierzchni struganej. Poza tym, w wypadku drewna pochodzącego z plantacji, charakteryzującego się dużą szerokością słojów rocznych, dochodzi tu do złuszczania w obszarze miękkich stref tych słojów.
  
Właściwe drewno

Najlepiej jest wybierać drewno o równomiernych przyrostach rocznych.  Ale skąd je wziąć ? Drewno jest produktem naturalnym i aktualny rozwój rynku wymaga zwiększonych kompromisów przy jego pozyskiwaniu, również dla produktów wysokowartościowych, jak kantówka okienna i drzwi. Trendy w zakresie wykorzystywania drewna z plantacji prowadzą także do stosowania gatunków szybko rosnących, jak przykładowo eukaliptus i sosna promienista, które odznaczają się dużymi przyrostami rocznymi. Braki powstałe w wyniku złej jakości powierzchni są rozpoznawane dopiero po kilku fazach przerobu w łańcuchu tworzenia wartości rynkowej produktów, co prowadzi do wysokich kosztów wywołanych przez te braki.
 
Kąt ustawienia głównej krawędzi skrawającej położony w narzędziu

Pozytywny wynik frezowania z kątem ustawienia głównej krawędzi tnącej, jaki występuje przy frezowaniu „spłaszczającym” (frezowanie brzegów płycin), jest wystarczająco znany. Ten rodzaj obróbki wymaga skośnych ustawień wrzeciona i w wypadku istniejących obrabiarek do profili oraz strugania nie daje się zrealizować.
Firma Leitz pracowała wspólnie z użytkownikami nad dającym się zastosować rozwiązaniem. Po co odchylać wrzeciono, jeśli kąt ustawienia głównej krawędzi skrawającej można uwzględnić już w narzędziu? Trzeba tylko tak krótko ukształtować odcinki ostrza, żeby potem dało się dalej uzyskiwać płaską i gładką powierzchnię.     
  
‚Riffelprofil’ oferuje wiele rozwiązań

Skutecznie zastosowane rozwiązanie pod nazwą „Riffelprofil” („profil ryflowany”) jest w firmie Leitz oferowany w formie narzędzia profilowego do strugania wstępnego o budowie modułowej, dla najczęściej występujących szerokości obróbki. Dzięki lekko „ciągnącemu” wnikaniu ostrzy w materiał, w wysokim stopniu unika się wyprzedzających wyrwań, są one skierowane bardziej bocznie do profilu ryfli, niż na głębokość materiału. Przy następnym struganiu wygładzającym są praktycznie usuwane tyko ryfle, a więc tutaj także unika się wyprzedzających wyrwań. Warunkiem skutecznego zastosowania tej metody jest oczywiście posiadanie wystarczającej liczby wrzecion w maszynie i możliwość precyzyjnej regulacji różnicy wysokości stołów.
 
Narzędzie do ryflowania jest oczywiście trochę bardziej złożone, niż zwykła głowica strugarska. Profil i żądana dokładność przy wbudowywaniu ostrzy wymagają wysokiej precyzji osiowo pozycjonowanego mocowania noży. Szczególną ekonomicznością wykazały się systemy narzędziowe, w których noże mogą być ostrzone na nie profilowej powierzchni natarcia, żeby skomplikowany profil musiał być tworzony tylko jeden raz. Za pomocą swojego systemu głowic nożowych „ProFix” Leitz oferuje optymalne dla tego zastosowania rozwiązanie narzędzia. Zarówno przez niezmienność profilu i średnicy głowicy nożowej aż do ostatniego ostrzenia, jak i przez dużą liczbę możliwych dalszych ostrzeń, ale także dzięki bardzo trwałym ostrzom z węglika spiekanego, niskim kosztom eksploatacyjnym i krótkim czasom nastawczym oraz czasom wymiany noży, inwestycje początkowe szybko stają się opłacalne. Ponadto, ekonomiczność rozwiązania „ProFix” jest przy tym zastosowaniu zdecydowanie udokumentowana dzięki zredukowaniu liczby braków.
 
Technologia ryflowania wobec wyrwań      

Inny problem, szczególnie w profilach okien i drzwi, stanowią wyrwania przy wyjściu narzędzia podczas poprzecznej obróbki drewna. Poprawę daje się tu uzyskać za pomocą skomplikowanych kinematyk maszyn lub popularnego drewnianego elementu zabezpieczającego przed wyrwaniami ze wszystkich stron („drewno oporowe”). Pomimo tego, wielokrotne głębsze wyrwania prowadzą nieuchronnie do powstawania braków, gdyż są one rozpoznawane dopiero bezpośrednio przed montażem. Technologia ryflowania może być bardzo pomocna również tutaj. Ze względu na to, że przy wyjściu ostrzy siły skrawania nie są skierowane prostopadle do powstającej krawędzi, to tworzenie się wyrwań (odprysków drewna) jest znacznie zredukowane. W przeciwieństwie do strugania, ryfle na powierzchni pozostają tu aż do montażu.
 
W przypadku połączeń narożnikowych ryfle oddziałują przede wszystkim jako „kieszeń klejowa”, a tym samym zapewniają optymalne klejenie przy wystarczającej ilości kleju. Poza tym, dzięki położeniu w poprzek do kierunku działania wpływów atmosferycznych, struktura ryflowa spełnia rolę pewnego rodzaju „warg uszczelniających” i dzięki temu zamyka dostęp wilgoci. Określona ilość kleju powoduje niezawodne zabezpieczenie zamykające czoła drewna i przez to eliminuje typowe „słabe” miejsca okna drewnianego. Przy frezowaniu konwencjonalnym, pomiędzy drewnem wczesnym a późnym tworzyłby się „pagórkowaty” profil, co może prowadzić do nierównomiernej grubości kleju, a w najgorszym wypadku do tworzenia się kapilar we wrażliwym obszarze drewna o przekroju czołowym.     
           
Badania w Instytucie Techniki Okiennej w Rosenheim

Przeprowadzone w Instytucie Techniki Okiennej w Rosenhaim (Niemcy) badania dotyczące wpływów atmosferycznych i prób rozciągania wskazały na wyraźną tendencję do wysokiej wytrzymałości połączenia narożnikowego niezależnie od tego, czy połączenia narożnikowe zostały wykonane za pomocą tradycyjnego złącza czop – widlica, czy też za pomocą kontrprofilu oraz złącza kołkowego i jednocześnie wykazały lepszą szczelność. We wszystkich próbach pękanie występowało w zakresie drewna wzdłużnego. Spoiny klejowe wykazały dużą szczelność na zewnętrznym elemencie parapetowym. Dzięki dobremu wypełnieniu przez klej, również zamknięte spoiny w poprzek ryfli nie wykazywały żadnych wizualnych i technicznych usterek.
 
„ProFix” i „ProfilCut” zamiast standardu     

Na skutek dużej liczby wariantów profili i ich indywidualnego ukształtowania, standardowy program narzędzi do profilowania drewna o przekroju czołowym daje się wykorzystać w niewielkim stopniu. Natomiast, wszystkie profile z konturem ryfli mogą być wykonywane za pomocą systemów narzędziowych „ProFix” i „ProfilCut”, ponieważ oba te systemy utrzymują precyzyjną, osiową dokładność pozycjonowania, także po wymianie noży.     
 
Doświadczenia w zakresie rzadziej stosowanych gatunków drewna

Od ponad trzech lat, z kilku firm produkujących okna są zbierane praktyczne doświadczenia z drewnem meranti, dębu, modrzewia, sosny i pinii, jak również eukaliptusa i sosny promienistej. Liczba braków produkcyjnych oraz udział obróbki wtórnej powstałej w wyniku wadliwej powierzchni oraz wyrwań na końcach elementów, spadły w tym przedziale czasu z 5 do poniżej 0,5 procent. Trochę wyższe koszty narzędzi zamortyzowały się w krótkim czasie.
 
Technika skrawania także przy profilowaniu ?

Przedstawione sukcesy przy struganiu i profilowaniu poprzecznym w powiązaniu z technologią ryflowania, nakazały innowatorom z Firmy Leitz zastosować tę technikę skrawania także przy profilowaniu. Uzyskane wyniki są w wysokim stopniu obiecujące i dzięki specjalnie do tego celu wypracowanej konstrukcji narzędzi, pozwalają na znaczne podwyższenie ich trwałości przy obróbce profilowej, ale przede wszystkim przynoszą istotną poprawę jakości powierzchni. 
 
 
Rys. 1 Powierzchnia strugana konwencjonalnie w obszarze skrętu włókien. Wyprzedzające wyrwania od strugania wstępnego nie są usuwane przy struganiu wykańczającym.  

Rys. 2 Próbka drewna z rys. 1 po dalszym przebiegu strugania ze struganiem ryfli i struganiem wykańczającym („finish”), pomimo skrętu włókien powstaje czysta powierzchnia

Rys. 3   Pomimo nieregularnego usłojenia drewna, dzięki technologii ryflowania, na elementach okiennych daje się uzyskiwać nienaganne powierzchnie

Rys. 4 Struganie wstępne głowicą nożową ProFix z profilowymi nożami do ryflowania podczas pracy

Rys. 5 Konwencjonalna obróbka poprzeczna: kontrprofil wykonany prostymi ostrzami, z typowymi wyrwaniami, które nie zostały całkowicie usunięte przy wręgowaniu wkoło

Rys. 6 Obróbka poprzeczna w technice ryflowania: wewnętrzny kontrprofil skrzydła  z powierzchnią ryflowaną

Rys. 7 Połączenie czop – widlica wykonane w technice ryflowania

Rys. 8 Typowe zjawisko wyłamania połączenia narożnikowego w technice ryflowania. Wyłamanie (pęknięcie) następuje zawsze w drewnie wzdłużnym. Spoina elementu parapetowego jest w pełni szczelna.
 
 
 



Źródło: Leitz-Polska Sp. z o.o.
Data dodania: 2009-05-08
 
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce używania plików Cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz jej postanowienia.
tel./fax +48 52 34 609 34 | e-mail: redakcja@stolarstwo.pl