Proekologiczna działalność Silekol Sp.z o.o.
Od 2006 r. SILEKOL Sp. z o.o. wchodzi w skład międzynarodowego koncernu Pfleiderer - czołowego producenta wyrobów drewnopochodnych na świecie. Spółka powstała na bazie instalacji formaliny i żywic klejowych Zakładów Azotowych Kędzierzyn S.A. Głównymi produktami Spółki są: formalina, żywice mocznikowo-formaldehydowe oraz utwardzacze do tych żywic.
Przejmując instalacje i infrastrukturę kontynuowano jednocześnie działania na rzecz maksymalnego poszanowania środowiska naturalnego. W 2005 r. SILEKOL uzyskał Certyfikat Zintegrowanego Systemu Zarządzania, m.in. w zakresie ochrony środowiska naturalnego. ZSZ nakłada na Spółkę obowiązek dokładnego monitorowania rzeczywistych i potencjalnych źródeł emisji zanieczyszczeń w toku produkcji. Źródła te zostały wyznaczone oraz określono sposoby ich systematycznej kontroli. Zapobiega to możliwości wystąpienia niekontrolowanego zanieczyszczenia środowiska poprzez wyciek substancji do kanalizacji lub gleby, lub emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Spełnianie warunków ZSZ przez Spółkę jest dowodem na skuteczną realizację programu ograniczania szkodliwego wpływu instalacji chemicznych na środowisko naturalne.
SILEKOL posiada Pozwolenie Zintegrowane narzucające wysokie standardy środowiskowe i określające dopuszczalne poziomy emisji w trakcie produkcji. Troska Spółki o środowisko nie ogranicza się jednak wyłącznie do sfery produkcyjnej - SILEKOL dba również o jakość produktów. Do sprzedaży wprowadzane są nowe rodzaje żywic i utwardzaczy, które zapewniają bardzo niską emisję formaldehydu przy zapewnieniu parametrów wytrzymałościowych na wymaganym poziomie.
Niezależnie od tych działań, instalacje Spółki są przygotowane na wypadek wystąpienia nieprzewidzianej awarii, która może wpłynąć negatywnie na środowisko. W tym celu zbiorniki z substancjami niebezpiecznymi są ustawione na betonowych tacach o odpowiedniej pojemności. Również punkty rozładunku i załadunku tych substancji umiejscowione są na podobnych tacach, zapobiegających przypadkowemu przedostaniu się rozlanej substancji do gleby. Do standardów należą systematycznie przeglądy techniczne obiektów w zakresie ochrony środowiska. Wszystkie opisane działania Spółki powodują, że produkcja chemiczna w Spółce jest realizowana z zachowaniem maksymalnych warunków bezpieczeństwa dla środowiska.
W SILEKOLu podjęto w ostatnich latach szereg działań, służących ograniczeniu emisji zanieczyszczeń i ograniczeniu zużycia surowców naturalnych. Najbardziej znaczące z nich to:
- Wykorzystanie gazów odpadowych z produkcji formaliny do wytwarzania pary grzewczej. Pozwoliło to uniezależnić Spółkę od zewnętrznych źródeł ciepła oraz umożliwiło zmniejszenie ilości spalanego węgla, przez co zmniejszyła się emisja ditlenku węgla, tlenków siarki i azotu oraz zmniejszyła się ilości wytworzonego popiołu.
- Zmiana sposobu zagospodarowania wód odpadowych, powstających w produkcji żywic klejowych. Wody te poddaje się destylacji w celu odzyskania metanolu. Uprzednio realizowano ten proces na oddzielnej instalacji, zużywając duże ilości energii i wytwarzając duże ilości ścieków wymagających dalszego oczyszczania. Obecnie proces przeniesiono na instalację formaliny. W procesie wykorzystuje się parę produkowaną na miejscu, a uzyskane produkty są zużywane bezpośrednio w produkcji formaliny.
- Zwiększenie stężenia formaliny pozwoliło zmniejszyć znacząco zużycie pary grzewczej stosowanej do ogrzewania żywicy i odparowywania wód poklejonych.
- Wykorzystanie części odpadów do produkcji tzw. paliw alternatywnych.
SILEKOL planuje już kolejne kroki zmierzające do maksymalnego ograniczenia emisji zanieczyszczeń. Priorytetowe kierunki rozwoju to:
- Ograniczenie ilości ścieków do niezbędnego minimum.
- Zminimalizowanie odpadów, szczególnie przez rezygnację ze stosowania opakowań jednostkowych.
- Ograniczenie emisji substancji szkodliwych do atmosfery - budowa dodatkowych absorberów, zawracanie odpadowych substancji do procesu.
- Maksymalne wykorzystanie odpadowego ciepła procesów chemicznych.
- Kontynuowanie rozwoju jakości żywic klejowych w kierunku dalszego zminimalizowania emisji formaldehydu z wyrobów. Najlepszym wskaźnikiem uzyskanych efektów będzie wyprodukowanie, z użyciem naszych produktów, wyrobów drewnopochodnych o emisji formaldehydu na poziomie litego drewna.
Franciszek Warcok; 23.09.08r
Źródło: ARRS Effectica Agencja Reklamowa Sp. z o.o.
Data dodania: 2009-10-28