Najbardziej zaawansowane konstrukcje okienne to te odpowiadające wymogom budownictwa pasywnego. Pozbud T&R dołączył do grona europejskich firm, które oferują takie okna, niezwykłe trwałe i energooszczędne. Czym zatem wyróżnia się konstrukcja okna Exterm?
Ciepło i solidnie
Drewniano – aluminiowe okno Exterm dostępne jest w dwóch wariantach nieco różniących się od siebie. W pierwszym wariancie drewniany profil okna ma aż 88 mm głębokości i wykonany jest z czterech warstw egzotycznego lub europejskiego gatunku drewna.
-Taka konstrukcja gwarantuje bardzo wysoką stabilność okna i olbrzymią trwałość. Warto o tym pamiętać, ponieważ okna są zakupem na lata – mówi Tadeusz Andrzejak, Prezes Pozbud T&R S.A.
W oknie zastosowano potrójną zespoloną szybę, o współczynniku przenikalności cieplnej Ug= 0,5 W/(m²K), pokrytą niewidoczną powłoką niskoemisyjną zmniejszającą oddawanie ciepła. Pomiędzy szybami zastosowano szlachetny gaz – argon wypełniający przestrzenie międzyszybowe i tym samym zwiększający izolacyjność termiczną. Drewno, z którego wykonano ramę, pokryte jest czterowarstwową powłoką lakierniczą GORI wykonaną w zautomatyzowanym cyklu.
-Klient ma pełną swobodę w dopasowaniu okna do charakteru wnętrza i umeblowania, ponieważ ma do wyboru bogatą paletę kolorów. Powłoka, którą pokryte jest drewna, jest bardzo trwała, co poświadczamy 7 letnią gwarancją – mówi Prezes Pozbud T&R S.A.
Właściwości energooszczędne okna dodatkowo zwiększa zestaw sześciu uszczelek z trwałego i elastycznego tworzywa sztucznego. To, co w przypadku okna Exterm, najbardziej rzuca się w oczy to zewnętrzna okładzina aluminiowa, malowana proszkowo na dowolny kolor. Wyróżnia się nowoczesnym i eleganckim wyglądem. Ponadto jest uszczelniania pianką PU, która czyni z niej dodatkową izolację termiczną.
-Aluminium z izolacją, zastosowane na zewnątrz okna, sprawia, że okno jest łatwe w utrzymaniu czystości, chroni przed zimnem i upałem, oraz, co nie bez znaczenia, podwyższa standard antywłamaniowy – tłumaczy Tadeusz Andrzejak
Drugi wariant okna Exterm został opracowany z myślą o miejscach szczególnie narażonych na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych.
- W drugim wariancie zastosowaliśmy zewnętrzne aluminiowe okapniki, które zabezpieczając najbardziej narażoną na czynniki atmosferyczne część okna podwyższają jego trwałość. Są nie tylko trwałe ale i estetyczne, dzięki proszkowemu malowaniu – mówi Prezes Pozbud T&R
Czy to się opłaca?
Zastanawiając się nad zakupem okna o podwyższonej izolacyjności cieplnej, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy to się opłaca. Badania przeprowadzone na zlecenie Pozbud potwierdzają, że stosując okna Exterm o współczynniku izolacyjności cieplnej okna Uw=0,75 W/m2K koszty ogrzewania są niższe o około 400 złotych rocznie niż w przypadku standardowych okien. Należy pamiętać, że okna będą służyć przez lata, i wraz z upływem lat i rosnącymi kosztami ogrzewania, różnica pomiędzy oknami standardowymi a tymi energooszczędnymi będzie się zwiększać na korzyść tych drugich. Dlatego mając na uwadze długofalowe oszczędności, należy powiedzieć, że inwestycja w okna energooszczędne jest zdecydowanie opłacalna.