W zeszłym roku polskie firmy wyprodukowały ponad 18 mln palet, to 25% wszystkich palet produkowanych na świecie. Kolejne blisko 4,5 miliona sztuk to palety, które ponownie trafiły na rynek po dokonaniu niezbędnych napraw. Zarówno w pierwszej, jak i drugiej grupie zdecydowaną większość stanowiły europalety. Światowymi potentatami w ich produkcji są firmy z Niemiec 46% rynku, oraz z Polski – 30%.
Od kilku lat Polwax dostarcza wyroby przeznaczone do ochrony drewna, głównie emulsje parafinowe, które znalazły również zastosowanie do zabezpieczania palet drewnianych. Wzrost rynku palet w Polsce może pociągnąć za sobą wzrost zużycia emulsji, co stanowi pozytywny prognostyk.
Polski rynek palet jest nadal rynkiem, na którym zdecydowaną, dominującą pozycję zajmuje paleta drewniana. Produkowana głównie z drewna drzew iglastych, z papierówki i wielkowymiarowego surowca drzewnego. Według szacunków, rocznie do produkcji palet zużywa się ok. 1,5 mln metrów sześciennych surowca drzewnego. – Szeroko rozumiany przemysł przerobu drewna to ważna część gospodarki. Chcielibyśmy utrzymać tempo wzrostu produkcji emulsji, które notowaliśmy w ostatnich latach – stwierdza Jacek Budzowski, dyrektor handlowy spółki POLWAX SA. - Stopniowo zamierzamy też zwiększać udział sprzedaży produktów dedykowanych pod konkretne potrzeby i warunki produkcyjne. Impregnacja palet to jedno z wielu zastosowań dla naszych emulsji parafinowych. Oczywiście takie zabezpieczenie palet stosują tylko Ci, którym zależy, na jakości, trwałości i opinii wśród kontrahentów – dodaje dyrektor Jacek Budzowski.
Według danych opublikowanych w Ogólnopolskim Badaniu Rynku Paletowego - edycja 2012, wśród użytkowników europalet najliczniejszą grupę stanowią przedsiębiorstwa z branży spożywczej. Na drugim miejscu znalazły się przedsiębiorstwa przemysłu maszynowego oraz firmy motoryzacyjne.
Polski rynek różnego rodzaju parafin od kilku lat szacowany jest na poziomie 160 – 180 tysięcy ton rocznie. Przy obrotach rzędu 260 milionów złotych spółka kontroluje około 30% tego rynku. W zależności od grupy produktów udziały rynkowe spółki szacowane są na 5% w przypadku parafin niskozaolejonych, 6% parafin standartowych, 12% mas przemysłowych, 26% emulsji parafinowych czy 18% w kategorii wosków i cerezyn.
Polwax systematycznie rozwija eksport. W 2012 roku w obrotach z odbiorcami z przemysłu chemicznego w Niemczech i we Włoszech wygenerowano około 25% przychodów spółki.
Największym udziałowcem spółki jest Krokus PE zarządzający funduszem private equity Nova Polonia Natexis II. Fundusz dostarcza kapitału szybko rozwijającym się przedsiębiorstwom oraz finansuje wykupy firm, w tym wykupy menedżerskie. Kapitał NPN II wynosi 100 mln Euro. NPN II jest czwartym funduszem, którym zarządzają wspólnicy Krokus Private Equity.