Na pilarce Rema AP-500 można wykonywać poprzeczne cięcie materiału na wyrzynki o długości 3800 mm (opcja 7600 mm ) z wyeliminowaniem wad materiałowych, za pomocą kredki fluorescencyjnej oraz czujnika do zczytywania kredki.
Optymalizerka Rema AP-500 jest pierwszą na rynku tego typu pilarką z możliwością poprzecznego cięcia materiału o wymiarach 350 x 100 mm lub po przestawieniu punktu mocowania układu wahadłowego 160x 160 mm.
Kinetyka ruchu roboczego narzędzia pozwala na uzyskanie doskonałych parametrów obróbki przy zachowaniu niewielkich gabarytów maszyny. Jednostka tnąca składa się z masywnej ramy, na której zainstalowano silnik elektryczny o mocy 6 kW oraz krótki wał z częścią osadczą o standardowej średnicy 30 mm. Na nim pracuje piła tarczowa o średnicy 500 mm.
Zlokalizowana w Reszlu REMA SA jest obecnie jednym z największych producentów maszyn do obróbki drewna w Polsce. Prywatyzacja firmy, która miała miejsce w kwietniu 2013 roku, zapoczątkowała proces reorganizacyjny i inwestycyjny mający na celu doprowadzenie systemów produkcyjnych do poziomu najwyższych światowych standardów.
Wysoka dokładność cięcia
Pod koniec ubiegłego roku do oferty REMA S.A. wprowadzono model oznaczony symbolem DMDK-50AP z automatycznym posuwem ciętego materiału. Obecnie do produkcji wchodzi najnowsza konstrukcja AP-500 będąca de facto pierwszą, automatyczną optymalizerką tego producenta. We wcześniejszych modelach pilarek poprzecznych materiał przesuwany jest ręcznie, a nastawa długości cięcia odbywała się za pomocą dwóch lub więcej uchylnych zderzaków. Urządzenia te pozycjonowane są ręcznie, a funkcja ich opuszczania lub podnoszenia realizowana jest z wykorzystaniem siłowników pneumatycznych. Z kolei wymienione z nazwy dwie ostatnie maszyny przeznaczone są już dla bardziej wymagających klientów, którzy stawiają na większą wydajność i komfort pracy.
Na pilarce AP-500 można wykonywać poprzeczne cięcie materiału na wyrzynki o określonej długości z wyeliminowaniem wad materiałowych, za pomocą kredki fluorescencyjnej oraz czujnika do zczytywania kredki. Wysokość i szerokość obrabianego materiału wg. schematu.
Cięta tarcica układana jest na stole, którego kąt pochylenia wynosi 30°. Popychacz przesuwa się po torze zbudowanym w oparciu o precyzyjną prowadnicę liniową, a prędkość pracy tego elementu wynosi aż 60 m/min. Długość cięcia ustawiana jest z pozycji pulpitu sterującego wyposażonego w kolorowy ekran dotykowy firmy Panasonic. Dokładność działania wspomnianego systemu podawczego umożliwia cięcie z niezwykłą tolerancją wynoszącą ± 0,1 mm. Wpływ na ten parametr pracy ma również konstrukcja systemu dociskowego materiału. W tym przypadku zastosowano rozwiązanie bazujące na dwupunktowym docisku przykładanym w dwóch płaszczyznach. W płaszczyźnie pionowej odbywa się to za pomocą sterowanego pneumatycznie kaptura osłaniającego jednocześnie „wyskakującą” z dołu piłę. Z kolei w płaszczyźnie poziomej zastosowano, również pneumatycznie przesuwaną, belkę przednią dociskającą materiał do przykładnicy.
Czujnik wykrywający kredkę fluorescencyjną
AP-500 wyposażona została w sterownik z dotykowym ekranem kolorowym lcd firmy Panasonic. Dolny agregat tnący wysuwany do pozycji pracy przez układ pneumatyczny. Zarówno pneumatyka agregatu jak i systemu dociskowego wykonana została przez firmę Parker. Nominalne ciśnienie sprężonego powietrza gwarantujące bezproblemową pracę maszyny wynosi 0,6 MPa. Kinetyka ruchu roboczego narzędzia pozwala na uzyskanie doskonałych parametrów obróbki przy zachowaniu niewielkich gabarytów maszyny. Jednostka tnąca składa się z masywnej ramy, na której zainstalowano silnik elektryczny o mocy 6 kW oraz krótki wał z częścią osadczą o standardowej średnicy 30 mm. Na nim pracuje piła tarczowa o średnicy 500 mm. Napęd przekazywany jest za pomocą przekładni pasowej, a prędkość obrotowa narzędzia wynosi 3150 obr./min. Całość zamontowana została w korpusie wykonanym ze spawanych kształtowników. W strefie cięcia zamontowano także czujnik wykrywający, wykonane wcześniej przez operatora za pomocą kredki fluorescencyjnej, kreski. Strefa cięcia osłonięta jest dźwiękochłonną kabiną wyposażoną w części przedniej w przeszklone, unoszone drzwi klapowe.
Z sekcją tnącą współpracują wspomniane wyżej stoły podawczy z popychaczem oraz odbiorczy. Długość tego pierwszego umożliwia rozcinanie drewna mierzącego maksymalnie 3800 mm. Jest to wartość standardowa jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby dostosować ją do indywidualnych wymagań potencjalnego klienta. Z kolei minimalna długość ciętego materiału to 500 mm.
Bardzo istotnym, z punktu widzenia użytkownika, parametrem jest także największa wysokość cięcia. Określa ona największą grubość materiału, który maszyna jest w stanie przeciąć. Wartość ta związana jest także bezpośrednio z szerokością ciętej tarcicy. Generalnie im większa jest jej szerokość tym mniejsza jest maksymalna grubość, z którą poradzi sobie pilarka. W tym konkretnym przypadku maksymalna wysokość piłowania wynosi 160 mm przy czym szerokość ciętego krawędziaka wynosi wówczas 230 mm.
Pilarka wyposażona została w górny i dolny system odciągowy z króćcami o średnicy 125 mm. Pierwszy współpracuje bezpośrednio z kapturem dociskająco-osłaniającym natomiast drugi oczyszcza komorę, w której znajduje się agregat tnący. Pulpit sterujący umiejscowiony został z prawej strony kabiny na regulowanym ramieniu pozwalającym na swobodne pozycjonowanie jego położenia.