Bycie najlepszym, w każdej dyscyplinie, wymaga wielu wyrzeczeń, poświęcenia godzin na treningi, dopasowania odpowiednich narzędzi, wyćwiczenia precyzji - ale także odrobiny szczęścia… Połączenie tych wszystkich cech sprawia, iż otrzymujemy mieszankę mistrzowską.
W drodze na szczyt – rozmowa z przedstawicielami Husqvarna Team:
Adam Wawrzak - Mistrz Świata Drwali 2012 w konkurencji ścinka drzew z Husqvarna Team oraz opiekun Husqvarna Team - Maciej Konieczny
Adam Wawrzak- Tegoroczny Mistrz Świata Drwali w konkurencji ścinka drzew, absolwent Technikum Leśnego w Tucholi. Mówi: Las to dla mnie miejsce gdzie pracuję i mogę szlifować swoje hobby oraz chyba jedno z niewielu miejsc gdzie potrafię się odnaleźć.
Maciej Konieczny - Opiekun Husqvarna Team, Sales Manager Dealer w firmie Husqvarna Poland. Jako firma z ogromnymi tradycjami zależy nam na naszych klientach. Chcemy być obecni z Nimi zarówno w pracy jak i w czasie relaksu.
„ Na początku była pilarka…”
- Skąd pomysł na stworzenie profesjonalnej drużyny Husqvarna?
- Maciej Konieczny (MK): Husqvarna Team powstał dlatego, abyśmy mogli profesjonalnie przygotować zawodników do rywalizacji na najwyższym poziomie. Aby mogli poczuć ducha rywalizacji oraz wspólnoty z rodziną Husqvarna. Chcemy aby Husqvarna Team odzwierciedlało najlepsze wartości, jakimi cechuje się profesjonalny drwal - odwaga, siła i męstwo. Tworząc taki zespół trzeba stawiać na profesjonalizm w każdym aspekcie. Sport wyzwala ogromne emocje, a zawody drwali to kwintesencja etosu drwala, który sam na sam
naturą musi polegać na sobie i na swoich umiejętnościach. Sport drwali pozwala przybliżyć i pokazać to czym drwale zajmują się najczęściej głęboko w lesie.
- Adam, jak zaczęła się Twoja przygoda? od czego wszystko się zaczęło?
- Adam Wawrzak (AW): W szkole usłyszałem o zawodach z wykorzystaniem pilarek tzw. zawody drwali i wydało mi się to dość interesujące - zawody zupełnie inne, niż te, o których do tej pory słyszałem. Spodobało mi się to i tak już zostało. Pilarka to ciekawe urządzenie, za jej pomocą można wykonać sporo ciekawych prac, a zawody drwali z wykorzystaniem piły były dla mnie czymś oryginalnym, w czym chciałem wziąć udział.
- Kim są reprezentanci Polski w Mistrzostwach Świata Drwali?
- (MK) Reprezentanci Polski w roku 2012, wywodzący się z drużyny Husqvarna Team, to zdobywcy tytułów na zawodach krajowych najwyższej rangi – Adam Wawrzak, Mistrz Polski w klasie Junior oraz Stanisław Biłoszewski, wicemistrz Polski klasie otwartej. Dzięki swoim umiejętnościom i pewnie też szczęściu, osiągnęli wyniki, które pozwoliły zostawić w tyle zarówno kolegów z drużyny jak i pozostałych rywali.
- Adam, od jak dawna przygotowywałeś się, aby wziąć udział w swoich pierwszych zawodach? Jak ćwiczysz do kolejnych zawodów?
- (AW) Na pierwsze zawody przygotowywałem się bardzo długo, ponieważ były to I Mistrzostwa Polski w Umiejętnościach Leśnych. Uczyłem się wtedy w Technikum Leśnym w Tucholi i treningi oraz wyłanianie kadry zaczęliśmy już od września, a zawody odbyły się dopiero w kwietniu następnego roku. Często zostawaliśmy na weekendy żeby jechać do lasu i trenować. Do pozostałych zawodów przygotowywałem się na bieżąco i starałem się na od razu poprawiać błędy, o których wiedziałem, bądź uświadamiał mnie o nich któryś z kolegów z drużyny.
- Adam jak długo już trenujesz?
- (AW): Od września 2008 roku. Wtedy właśnie zaczęliśmy treningi w szkole. Nie wymaga to ode mnie jednak codziennych wyrzeczeń. W sezonie zawodów w Polsce, czyli czerwiec – lipiec ciężko o wolny czas w weekendy, bo wszystkie mam zajęte przez zawody lub przygotowania do zawodów albo pokazy.
- Jak wygląda treningi Husqvarna Team?
- (MK): Jesteśmy wciąż w fazie tworzenia i doskonalenia drużyny Husqvarna Team – wszyscy się uczymy i zdobywamy doświadczenia. Nasze plany związane są z utrzymaniem drużyny w jak najlepszej formie oraz doskonaleniem i pracą nad już zdobytymi osiągnięciami i tym co jeszcze przed nami. Zależy nam na pracy zespołowej, jednak bardzo ważne także jest aby każdy z zawodników poprawiał indywidualne osiągnięcia poprzez samodzielny, wytężony i żmudny trening. Chcemy stworzyć odpowiednie warunki rozwoju – ale to wymaga oczywiście znacznych nakładów oraz czasu.
„Tegoroczne Mistrzostwa WLC”
- Jak drużyna „sprawdziła się” podczas tegorocznych Mistrzostw?
- (MK): Rok 2012 był wyjątkowy, ponieważ celem było uczestnictwo i dobre wyniki zarówno w zawodach krajowych jak
i międzynarodowych. Na zawodach krajowych poszczególni zawodnicy z drużyny potwierdzili swoją klasę i umiejętności, choć nie obyło się bez zaskakujących wpadek – jak to w sporcie. Natomiast na WLC na Białorusi pojechaliśmy jako drużyna (a właściwie tylko jej wyselekcjonowana część), która ma sprawdzić się w boju z najlepszymi, zdobywać doświadczenie i zaprezentować się jak najlepiej od strony umiejętności, chęci i ambicji. Pamiętać należy, że reprezentanci wywodzący się z naszej drużyny byli debiutantami na tak dużej imprezie i w tak zacnym towarzystwie. Tak więc w tej sytuacji ich profesjonalne zachowanie, determinacja, opanowanie i osiągnięte wyniki świadczą o dużych możliwościach i motywacji – choć na pewno przed nami jeszcze dużo pracy. Oczywiście tytuł Mistrza Świata Juniorów w ścince dla Adama Wawrzaka to bezdyskusyjnie ogromny sukces, uświadamiający nam wszystkim, że tworzymy historię - co dodatkowo nas motywuje!
- Jakie uczucie jest gdy wygrywa się złoto w tak ważnych Mistrzostwach?
- (AW): No cóż nie spodziewałem się, że mógłbym wrócić z Mistrzostw z jakimkolwiek medalem. Tym większa była moja radość, gdy udało mi się stanąć na najwyższym stopniu podium. Naprawdę wspaniałe uczucie usłyszeć polski hymn za granicą. Cała drużyna cieszyła się, że wracamy ze złotym krążkiem.
- Czy wielu zawodników z Polski odnosi międzynarodowe sukcesy?
- (MK): Aby odnosić międzynarodowe sukcesy, trzeba mieć dużą motywację, bogate zaplecze finansowe, wsparcie otoczenia- i pracować, pracować, pracować… Na poziomie międzynarodowym zawody drwali są sportem wyczynowym, gdzie poprzeczka zawieszona jest bardzo wysoko a osiąganie najlepszych wyników - to składowa wielu czynników i praca całego sztabu ludzi. Z założenia więc te największe sukcesy odnoszą tylko nieliczni - ale dzięki temu są wybrańcami! Tak jest we wszystkich krajach – zazwyczaj znaczące wyniki przypisane są do znanych nazwisk. Choć pamiętać trzeba, że w sporcie bywają sytuacje nieprzewidywalne i to nas przecież w nim fascynuje.
- Jak zareagowali rodzice, znajomi na ten sukces?
- (AW) Od razu napisałem wiadomości do kolegów z Husqvarna Team, którzy niestety zostali w Polsce. Rodzinie i znajomym z okolicy chciałem zrobić niespodziankę i powiedzieć im o wszystkim jak już będę w domu. Wszyscy bardzo się cieszyli i gratulowali mi sukcesu.
„Husqvarna Team- tu i teraz”
- Kim są trenerzy Husqvarna Team?
- (MK) Chcemy aby zawodnicy Husqvarna Team mieli dostęp do najbardziej zaawansowanych i przydatnych informacji i technologii. Staramy się korzystać z wiedzy, umiejętności, doświadczenia oraz talentów organizacyjnych przychylnie i pozytywnie nastawionej grupy ludzi, której zależeć będzie na zachowaniu profesjonalizmu na najwyższym poziomie.
- Jaka panuje atmosfera w Husqvarna Team?
- (AW) Bardzo przyjazna i koleżeńska, zarówno między zawodnikami, jak i trenerami, opiekunami. W takim zespole naprawdę dobrze się współpracuje.
- Jakie wartości są najważniejsze w Drużynie?
- (MK) Jak w każdej drużynie wartością nadrzędną powinno być poczucie wspólnoty, jedności i więzi. Drużyna ma pracować na wspólny sukces, a jej członkowie wzajemnie się wspierać i pomagać. Z drugiej jednak strony powinniśmy wszyscy również pamiętać, o niezbędnym elemencie współzawodnictwa i zdrowej, dobrze rozumianej rywalizacji, która powinna dodatkowo wszystkich motywować i skłaniać do indywidualnej pracy nad sobą.
„Przyszłość Husqvarna Team”
- W jakich zawodach planujecie jeszcze wystartować?
- (MK): Chcielibyśmy prezentować umiejętności i wysoki poziom drużyny Husqvarna Team na wszystkich możliwych zawodach. Start w tego typu imprezach to dobra okazja do treningu, weryfikacji, a także konstruowania planów szkoleniowych na przyszłość. To także nowe doświadczenia i integracja środowiska branżowego. Sądzę, że również w interesie organizatorów i uczestników jest, aby jak najczęściej doświadczeni zawodnicy startowali w zawodach organizowanych na różnym szczeblu w całej Polsce. Współzawodniczyć z drwalami z reprezentacji Polski, z międzynarodowym doświadczeniem - to nie lada gratka!
- Gdzie będzie można spotkać reprezentantów?
- (MK) Zależy nam aby propagować zawód drwala oraz wyjątkowe umiejętności naszych zawodników z Husqvarna Team, przekładających się na sukcesy w reprezentacji. Na co dzień koledzy z reprezentacji zajęci są zwykłą pracą zawodową, nauką oraz przygotowaniami do kolejnych edycji zawodów. Okazją, żeby ich spotkać bywają organizowane branżowe imprezy – np. zawody drwali, zawody straży pożarnych lub inne, związane z tą tematyką. Chętnie korzystamy z zaproszeń na takie wydarzenia, prezentując niecodzienne umiejętności zawodników. Na pewno uczestnictwo w dobrze zorganizowanych i wysokiej rangi zawodach są wyzwaniem i motywacją - zwłaszcza dla aktualnych reprezentantów Polski.
- Kto na świecie jest najlepszy?
- (MK) Za każdym razem tytuł Mistrza zdobywa ktoś inny… Zawody drwali to konkurowanie i walka jak w każdym sporcie, więc jak w każdym sporcie - najlepszy chce być każdy ze startujących. I ma na to szansę, przynajmniej teoretycznie. Faktem jest, że są zawodnicy i drużyny, które notorycznie są na szczycie stawki – są to np. Rosjanie, Niemcy, Finowie. Jednak byłoby nudno i nieciekawie, gdyby najlepsi byli wciąż ci sami. Zawody WLC odbywają się co dwa lata, tak więc konkurenci mają czas na przygotowania, intensywne ćwiczenia i poprawę niedociągnięć. Bywa też, że faworytom braknie po prostu szczęścia w decydujących chwilach.
- Adam, co jest najważniejsze wg Ciebie u zawodników?
- (AW) Wydaje mi się, że profesjonalne podejście do zawodów, czyli takie rzeczy jak: solidne przygotowanie sprzętu pod zawody i dbanie o niego na co dzień. Bardzo ważna jest także samodoskonalenie, chęć zwiększania swoich umiejętności z zawodów na zawody.
- Jak wygląda techniczne przygotowanie/wyposażenie zawodników?
- (MK) Wyposażenie zawodników na poziomie wyczynowym – to element, który w dużym stopniu decyduje o możliwości osiągnięcia dobrych wyników. Drużyna Husqvarna Team posiada sprzęt klasy światowej. Jest to oczywiście inwestycja, na którą w całości zdecydowała się firma Husqvarna. Zawodnicy naszej drużyny są w pełni dostosowani do najwyższych wymogów stawianych zawodnikom profesjonalnym – zaczynając od butów, poprzez najnowsze wersje ubrań dla drwali a kończąc na odpowiednich modelach pilarek.
- Co z kwestiami bezpieczeństwa?
- (MK) W drużynie Husqvarna Team obowiązuje pełen profesjonalizm szczególnie w kwestiach bezpieczeństwa. Nie ma tutaj mowy o jakichkolwiek odstępstwach od obowiązujących i przyjętych ogólnie zasad. Na poziomie, jaki prezentują zawodnicy uczestniczący w zawodach wysokiej rangi kwestie bezpieczeństwa są oczywiste i bezdyskusyjne zarówno dla zawodników, sędziów jak i organizatorów.