Najlepsze marże uzyskuje się na nietypowych zleceniach, których inni nie są w stanie wykonać np. ze względu na stopień skomplikowania czy wymiary. I takie zlecenia, budujące przewagę konkurencyjną można realizować właśnie na centrum MITIKA, które prosto z włoskiej fabryki GREDA trafiło na stoisko TEKNIKI, lidera w sprzedaży włoskich maszyn do drewna, a stamtąd do zakładu produkującego meble i akcesoria meblowe.
MITIKA to centrum obróbcze 5-osiowe, które dzięki pełnej dostępności od przodu maszyny, można było dokładnie obejrzeć. Niewątpliwie najważniejsze zadanie pełni tu system obracania, na którym można montować elementy o długości nawet 2,25 m i średnicy do 25 cm. Przy kantówkach o tak dużych gabarytach niezastąpiony jest automatyczny podajnik, który w przeciwieństwie do załadunku manualnego, nie pozwoli na uszkodzenie surowca.
- Urządzenie do obracania sterowane jest cyfrowo przy pomocy interpolowanych osi - wyjaśnia Rafał Smakuszewski. - Silnik wrzeciona z interpolacją i kontrolą obrotów jest stałą częścią dzielnika i pozwala kształtowanie i wykonywanie obróbki spiralnej czy toczenia na okrągło.
Prędkość obrotowa silnika, regulowana jest w zakresie od od 0 do 1000 obr/min przez falownik, dając bardzo dużą precyzję obróbki. Ponadto MITIKA jest wyposażony w specjalny hamulec, który pomaga uniknąć wibracji oraz zapewnia wysokiej jakości wykończenie, szczególnie w przypadku ciężkiej obróbki.
Zespół obróbczy napędzany jest przez silnik z przekładnią. Elektrowrzeciono o mocy 12 KW wyposażone jest w system chłodzenia i 12 pozycyjny magazynek narzędzi.
- Czasy wymiany narzędzi są „zamaskowane”, to znaczy, że nie istnieją czasy przestoju podczas przetwarzania, ponieważ wrzeciono zmienia narzędzie podczas, gdy poziome jednostki pracują - zaznacza Rafał Smakuszewski.
Maszyna jest w stanie wykonywać wiele typów obróbki, ograniczonych praktycznie wyobraźnią projektanta, który wykonuje rysunek w dedykowanym maszynie programie graficznym. Ten z kolei przekształca go w rysunek wykonawczy i kieruje do maszyny.
MIKITA jest w stanie wykonać precyzyjne operacje kształtowania czy frezowania zgrubnego. Maszyna wyposażona jest również w narzędzia ścierne pozwalające na szlifowanie powierzchni jak i detali. Odpowiedzialny za to zespół obróbczy pracuje z prędkością do 3 000 obrotów na minutę. Każda z pięciu osi i każdy zespół obróbczy sa w pełni sterowalne i programowalne z pozycji pulpitu operatora.
- Oprogramowanie maszyny GREDA to jej ogromny atut - mówi Rafał Samkuszewski. -Umożliwia zarządzanie zarówno wszystkimi pięcioma osiami jak i wrzecionem i to w trakcie fizycznej obróbki, bez zatrzymywania procesu. program umożliwia testowanie programu obróbczego poprzez symulację czyli tzw. "suche przejście". Przydatną funkcją jest kompletna inspekcja narzędzi z wizualizacja graficzną na monitorze.
Maszyna jest komputerowo sterowanym rzeźbiarzem, który jest w stanie modelować nogi stołów i krzeseł, tralki łóżek czy schodów a także wykonywać zaawansowane elementy stolarki wewnętrznej oraz mebli, takie ornamenty czy rzeźbienia.