Tomasz Miliński: Węże nasze są trudnościeralne, elastyczne i wykazują odporność mechaniczną na cykliczny ruch. Posiadają dobrze dobraną spiralę wykonaną ze stali lanej sprężynowej, która zapobiega zawężaniu światła przepływu trocin oraz zapewnia bardzo dobry promień gięcia. Poza tym są trwałe, lekkie i odporne na działanie takich dodatkowych czynników jak np. UV i ozon, które przyczyniają się do szybszego starzenia tworzywa poliuretanowego. Dla klientów przetwarzających materiał mokry oferujemy specjalny typ wyrobu odporny na działanie drobnoustrojów serii AE, które namnażając się w wilgotnym środowisku są przyczyną korozji mikrobiologicznej tworzywa poliuretanowego, a w konsekwencji jego zmatowienia, kruszenia i szybkiego popękania.
Na co powinni zwrócić uwagę klienci podczas doboru węża ssawnego dla swojej maszyny?
Tomasz Miliński: Po pierwsze klient musi wiedzieć, do jakiej obrabiarki kupuje wąż, czy jest to maszyna ruchoma, typu centrum obróbcze CNC lub kopiarka, czy jest to maszyna nazwijmy ją „nieruchoma”. Jeśli CNC i kopiarka, które są często maszynami mobilnymi, to musimy zaproponować wąż o dobrym współczynniku kompresji osiowej. W przypadku maszyn ,,nieruchomych” powinniśmy kupić wąż grubszy o gładszych powierzchniach wewnętrznych i dobrym promieniu zagięcia. Poza tym wszystkie węże powinny być trudnościeralne i trudnopalne.
Ważne, aby klient określił rodzaj obrabianego materiału, czyli czy drewno będzie mokre czy suche, twarde czy miękkie. Gdyż np. obrabiając płyty produktem ubocznym będzie lekki pył. Wtedy węże o dużej grubości ścianki nie będą potrzebne. Natomiast obrabiając drewno suchej sosny mogą powstawać małe, ostre kawałki drewna i wówczas zalecamy stosowanie węży grubszych o gładkich ściankach wewnętrznych, tzw. ekstrudowane, które stawiają małe opory przepływu medium dla centralnego czy workowego systemu odpylania. Inny ważny fakt, pomijany w rozmowach z klientami, którzy głównie skupiają się na cenie kupowanego produktu, to informacja o bezwzględnym obowiązku uziemienia węży do maszyny i instalacji odpylającej za pomocą pomiedziowanej metalowej spirali. Pozwala ona odprowadzić powstały tzw. międzyfazowy ładunek elektryczny, będący wynikiem tarcia trocin o ściankę wewnętrzną węża odpylającego.
Czy na szybkość transportu wiórów i trocin ma wpływ rodzaj tworzywa, z jakiego wąż jest wyprodukowany?
Tomasz Miliński: Oczywiście. Często osoby kupujące węże odciągowe nie zwracają uwagi na to, że węże tańsze wykonane z folii poliuretanowej o budowie kieszeniowej, poprzez fakt silnej kompresji osiowej są mało wydajne jeśli chodzi o przepływ powietrza. Dochodzi w nich do dużych oporów w transporcie powietrza i pyłów, a to wpływa na większe zużycie energii elektrycznej w zakładzie produkcyjnym. Z kolei dbałość o zużycie energii elektrycznej w dzisiejszych czasach powinna być szczególnie ważna, gdyż od 2009 roku cena jej jest wyższa nawet od 25 do 40 procent w zależności od regionu kraju.
Które węże Masterflex cieszą się największym zainteresowaniem klientów związanych z branżą meblarsko- -drzewną?
Tomasz Miliński: Serie Flamex BF-se i Flamex B-se są przeznaczone szczególnie dla przemysłu drzewnego. Ostatnio wprowadziliśmy nowy produkt do naszej oferty o nazwie handlowej P80PU, który jest wykonany z folii poliuretanowej w klasie standard dla mniej wymagających aplikacji w układach wentylacyjnych. Jako producent węży wentylacyjnych w naszym zakładzie w Płocku prowadzimy produkcję wyrobów, które również są używane w przemyśle meblarskim, np. na wydziałach tapicerskich, gdzie klejona jest pianka poliuretanowa lub inne materiały i zachodzi niebezpieczeństwo wybuchu ze względu na obecność oparów, które zawarte są w klejach. Produkujemy także specjalistyczne węże odciągowe dla linii utwardzania lakierów UV, gdzie oprócz promieni ultrafioletowych czynnikiem dodatkowym jest znacznie podwyższona temperatura pracy.
Wszystkie węże Masterflex produkuje się we wspomnianym Płocku?
Tomasz Miliński: Seria trudnopalna Flamex jest produkowana przez naszą centralę na terenie Niemiec pod ścisłą kontrolą szefa produkcji, tak aby spełnione były wszystkie normy bezpieczeństwa, zgodnie z normami prawa budowlanego. Inne wyroby typu Master Clip produkujemy już od ponad pięciu lat w naszym zakładzie w Płocku w zakresach średnic od 45 do 900 mm i długościach produkcyjnych od 3 do 15 metrów. Mogę zaręczyć, że nasze produkty są kupowane przez czołowe firmy z branży drzewnej, klientów indywidualnych, producentów instalacji wentylacyjnych i wszystkich, którzy z drzewnictwem mają jakiś zawodowy związek, np. producenci narzędzi lub innych akcesoriów peryferyjnych. Zainteresowanych zapraszam na naszą nową stronę internetową, która zawiera wiele przydatnych informacji dla wszystkich, którzy mają problem z eksploatacją instalacji wentylacyjnych lub planują taką inwestycję w przyszłości.