Od października, w Muzeum Narodowym w Krakowie oglądać można MEDIATEKĘ, która towarzyszyła wystawie „Potęga Fantazji. Nowoczesna i współczesna sztuka z Polski” („Power of Fantasy. Modern and Contemporary Art from Poland”), prezentowanej od czerwca do września w Centrum Sztuki BOZAR w Brukseli, w ramach programu Polskiej Prezydencji w Radzie UE. Wielofunkcyjna przestrzeń z pograniczna designu i sztuki zaprojektowana została przez Studio Rygalik, przy wsparciu Grupy Pfleiderer Grajewo S.A.
MEDIATEKA
Foto: Pfleiderer
|
MEDIATEKA, która jest częścią wystawy „Power of Fantasy”, ogłoszonej przez brytyjski „Financial Times” wystawą roku, została sprowadzona do Polski z Brukseli przez Muzeum Narodowe w Krakowie. Można ją oglądać w Gmachu Głównym Muzeum przy al. 3 Maja 1, na II piętrze w holu Intertekst. MEDIATEKA została pomyślana jako funkcjonalne uzupełnienie wystawy prezentującej współczesną sztukę polską z okazji objęcia przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej. Jest to artystyczna aranżacja, która spełnia konkretną funkcję – jest przestrzenią dialogu z szeroko rozumianą kulturą, jak również przestrzenią dialogu o kulturze. Jest to miejsce spotkań z książką, publicystyką, sztuką oraz ludźmi, którzy chcą się podzielić swoimi spostrzeżeniami, inspirować siebie oraz innych – mówi projektant Tomek Rygalik.
Instalacja składa się z geometrycznych brył odwołujących się do tradycyjnych typologii mebli. Obiekty wykonane z drewnopochodnej, ekologicznej płyty budowlanej MFP® tworzą siedziska, stoły, biurka, półki, które zapraszają do ich twórczego wykorzystania. Po raz kolejny angażujemy się w inicjatywę promującą polską sztukę użytkową. Cieszymy się, że nasi projektanci zdobywają uznanie w świecie, sięgając w swojej codziennej pracy po materiały drewnopochodne, takie jak np. płyta budowlana MFP®, tworząc z nich zupełnie nową jakość. MEDIATEKA to wyjątkowy, ale również odważny projekt, dlatego mamy nadzieję, że w Polsce spotka się z równie entuzjastycznym odbiorem jak w Brukseli – mówi Wojciech Gątkiewicz, prezes Grupy Pfleiderer Grajewo S.A.
Płyta budowlana MFP®
Foto: Pfleiderer
|
Drewnopochodna płyta budowlana MFP® to materiał o wyjątkowych właściwościach konstrukcyjnych, funkcjonalnych i estetycznych oraz szerokim wachlarzu zastosowań. Ze względu na swoje parametry – wytrzymałość na obciążenia, cięcie, wiercenie, frezowanie oraz wysoką odporność na wilgoć jest wykorzystywana jako popularny materiał w różnorodnych pracach budowlanych, wykończeniowych na każdym etapie budowy czy remontu domu. Jest w nim zazwyczaj niewidoczna, bo przykryta okładziną ścienną lub podłogą, tym razem wyjątkowo znalazła zupełnie nowe zastosowanie – jako materiał do budowy artystycznych brył, które stały się tutaj funkcjonalnymi meblami. Niepowtarzalny charakter zawdzięczają one nie tylko wizji projektanta, ale także walorom estetycznym płyty budowlanej MFP®. Ma ona naturalny kolor szlachetnego drewna, który miękko odbija światło. Dodatkowo uszlachetniona została specjalnym lakierem zapewniającym jej gładkość, która z jednej strony jest przyjemna dla oka, z drugiej - zwiększa komfort użytkowania mebli.