Montaż podłogi drewnianej na ogrzewanie podłogowe nie jest zadaniem łatwym i wymaga sporego doświadczenia zarówno od instalatora ogrzewania, jak i od parkieciarza. Drewno, jako materiał naturalny, reaguje na zmieniające się warunki otoczenia jak wilgoć i temperatura, natomiast ogrzewanie podłogowe znacznie zwiększa wahania tych czynników. Dlatego też ogrzewanie tego typu musi być zaprojektowane z myślą o pracy podłogi drewnianej i zapewniać bardzo równomierne oraz niegwałtowne oddawanie ciepła na całej powierzchni posadzki. Natomiast od desek podłogowych wymaga się dwóch cech:
Podczas wyboru naturalnej podłogi drewnianej stajemy przed pytaniem czy wybrać deskę warstwową czy litą. Podłogi warstwowe posiadają tylko jedną cienką warstwę tzw. drewna szlachetnego, co znacznie ogranicza lub wręcz uniemożliwia ich renowację. Natomiast deski lite to w całości materiał z jednego gatunku, dzięki czemu stanowią rozwiązanie na wiele dziesięcioleci. Można je wielokrotnie cyklinować, a po każdej renowacji powierzchnia odzyskuje swój pierwotny blask. Który jednak typ deski bardziej nadaje się na ogrzewanie podłogowe?
Eksperci związani z branżą desek warstwowych często wyrażają opinię, że deski lite na ogrzewaniu podłogowym prędzej czy później się zniekształcą. Opinia ta jednak wynika z doświadczeń z deskami bardzo wątpliwych producentów. Badania naukowe pokazują co innego w przypadku produktów z wyższej półki - takich jak deska lita firmy WALCZAK.
„(...) specyficzne właściwości deski podłogowej dębowej [firmy WALCZAK] nadają jej atrybut materiału podłogowego o podwyższonej stabilności wymiarowej" - dr inż. Jerzy Majka, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Zapewnia to stabilność podłogi nawet w przypadku zwiększonych wahań wilgotności i temperatury powietrza powodowanych przez ogrzewanie podłogowe. Deski lite firmy WALCZAK osiągają to dzięki swojej konstrukcji z nacięciami poprzecznymi i podłużnymi od spodu, które poprzez zwiększenie elastyczności umożliwiają precyzyjny montaż oraz gwarantują stabilność podłogi w trakcie użytkowania. Innowacyjność tego rozwiązania potwierdza świadectwo ochronne nadane przez Urząd Patentowy RP. Nacięcia na deskach są też ważnym elementem samego procesu produkcyjnego i w połączeniu z autorskimi technikami suszenia i obróbki drewna firmy WALCZAK pozwoliły wyeliminować połowę sił, które są odpowiedzialne za pracę deski w trakcie zmian warunków otoczenia.
Drugim aspektem stosowania desek na ogrzewanie podłogowe jest ich przewodność cieplna. Wartość współczynnika przewodzenia ciepła dla drewna zależy przede wszystkim od jego gęstości. Deski lite to w całości materiał z jednego gatunku drewna, którym jest zazwyczaj dąb lub jesion, czyli gatunku o wysokiej gęstości i przewodności ciepła. W przypadku desek warstwowych pod cienką warstwą wierzchnią stosowane jest zazwyczaj drewno o niskiej gęstości (brzoza lub gatunki iglaste), czyli także o mniejszej przewodności cieplnej. Negatywny wpływ tych aspektów konstrukcji desek warstwowych potwierdzają ostatnie badania naukowe, które wykazały że:
Czy zatem deska lita nadaje się na ogrzewanie połogowe? Badania naukowe oraz opinie wielu parkieciarzy udowadniają że TAK. Przy wyborze desek na ogrzewanie podłogowe powinniśmy bardziej kierować się renomą producenta aniżeli tym, czy deska jest warstwowa czy lita.
„Z naszego wieloletniego doświadczenia wynika, że podłogi lite, odpowiednio przygotowane, tak jak deski firmy WALCZAK, sprawdzają się lepiej na ogrzewaniu podłogowym niż podłogi 3-warstwowe." – Wioleta Gańcza, właściciel salonu podłóg drewnianych, parkieciarz
„(...) wielokrotnie na podłożu z ogrzewaniem podłogowym montowaliśmy deski, parkiet lub mozaikę WALCZAK i materiał ten doskonale się sprawdził" - Agnieszka Adamczak, mistrz parkieciarstwa, rzeczoznawca