- Mógłbym zacząć od tego, że Concept 350 to piękna maszyna, a ja oglądam się za pięknymi kobietami, pięknymi samochodami i pięknymi maszynami – tłumaczy Grzegorz Chylak. – Na pewno pod tym względem FIMAL wykonał świetną pracę, projektując i dopracowując każdy element w jej konstrukcji.
FIMAL to nowa marka wykreowana przez włoskiego producenta PAOLONI, znanego dotąd z mniejszych pilarek stołowych i konwencjonalnych pilarek formatowych. Concept 350 jest maszyną o zaawansowanych możliwościach pilarki formatowej, zamkniętych w kompaktowej budowie.
Pierwszy egzemplarz w Polsce
Choć na targach Xylexpo w ubiegłym roku pokazano dopiero prototyp Concept 350, firma TEKNIKA, wyłączny przedstawiciel FIMAL w Polsce, już w kwietniu tego roku dostarczyła pierwszy egzemplarz do firmy Zakład Aranżacyjno Wykonawczy Verifis, która wykorzystuje ją w produkcji mebli sklepowych i hotelowych na indywidualne zamówienie. Jej realizacje można spotkać m.in. w sieci sklepów spożywczych ALMA czy ŻABKA.
- Specyfika naszej produkcji wymaga elastycznych maszyn, dlatego też obok pilarki formatowej Sector 450 marki Biesse, postanowiliśmy "zatrudnić" nowy Concept 350 – mówi Grzegorz Suliński, szef produkcji ZAW Verifis. – Pilarka ta, pomimo niewielkich gabarytów, bardzo dobrze spełnia funkcję formatówki i po dokonaniu załadunku elementów, wykonuje szybkie rozcinanie i docinanie elementów nie tylko płytowych, ale również wykonanych np. z plexi, którą często stosuje się w elementach wyposażenia wnętrz sklepowych.
Praca bez pustych przebiegów
Obsługa maszyny jest bardzo prosta – głębokość nacięcia reguluje się pokrętłem z tarczą numeryczną. Maszyna wyposażona jest w system pomiaru szerokości płyty, dzięki czemu automatycznie dopasowuje ustawienie piły tuż przy krawędzi płyty, co wyklucza pusty przebieg i redukuje czas obróbki. Oszczędność czasu i miejsca to największe zalety Concept 350.
- Pierwszy raz spotkałem się z pilarką, która cięcie podstawowe i podcięcie wykonuje za pomocą jednego narzędzia, to niewątpliwie jej zaleta, która wpływa na czas obróbki – zauważa Grzegorz Suliński. – Z kolei kompaktowa budowa pozwoliła bez problemu wygospodarować dla niej miejsce w naszym zakładzie, który już w ubiegłym roku wyposażyliśmy w profesjonalną linię produkcyjną.
Formatowanie na 10 m2
Choć to urządzenie do obróbki dużych arkuszy płytowych do 3200 x 1300 mm, to jego wymiary są aż o połowę mniejsze w stosunku do pilarek obrabiających elementy o takich gabarytach. Concept 350 potrzebuje zaledwie 10,5 m2 w stolarni. Jak udało się to osiągnąć? Dzięki kilku przemyślanym rozwiązaniom. Przykładem jest specjalna prowadnica, która jest wysuwana tylko na czas obróbki dużych elementów.
Grzegorz Suliński chwali także bezpieczeństwo obsługi maszyny – operator nie ma praktycznie możliwości kontaktu z jednostką tnącą. Specjalny system osłonowy na całej długości nie tylko czyni pracę z pilarką bezpieczną, ale służy jednocześnie do stabilizacji formatki, co jest szczególnie cenione w przypadku obróbki elementów o nieregularnych kształtach jak i bardzo cienkich płyt.
Rozcinanie na ekranie
W Concept 350 możliwe jest rozcinanie elementów przy ułożeniu piły pod kątem 90 stopni jak i jej pochylenie do kąta 46 stopni, uruchamiając i regulując ustawienie na ekranie PLC. Panel sterowania usadowiony jest na ruchomym cokole, przez co jest bardzo łatwy w transporcie i operator może go przemieszczać tam, gdzie jest mu najwygodniej obsługiwać maszynę. PLC z pamięcią do 99 programów jest w stanie zarządzać trzema osiami ustawienia piły, wyświetlając ich układ niezależnie.
Bardzo przydatnym, opcjonalnym narzędziem jest wskaźnik laserowy, który ułatwia szczególnie cięcie ukośne czy podcięcia.