Wiele firm drzewnych w Polsce zastanawia się by ostatnim etapem ich produkcji drzewnej było wytwarzanie pelletów z odpadów. Technologia Costruzioni Nazzareno – obecna w Polsce przez firmę TEKNIKA – podpowiada, że taką produkcję można z powodzeniem uruchomić również jako samodzielny wyspecjalizowany zakład, najlepiej w połączeniu z systemem kogeneracji, czyli wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej.
Przez 20 latach swojej działalności w Polsce firma TEKNIKA dała się poznać jako profesjonalny dostawca linii technologicznych i urządzeń na każdym etapie przerobu drewna od kłody po meble, podłogi czy stolarkę otworową. Jednak łańcuch możliwości wydłuża się o kolejne ogniwo, które – jak potwierdza Bartłomiej Fryłow z firmy TEKNIKA – rozwija się bardzo dynamicznie. To produkcja pelletu.
- Zagospodarowanie odpadów, efektywne wykorzystanie surowca drzewnego, jak i popyt na ekologiczne paliwo skłaniają naszych klientów do budowy linii produkcji pelletu – mówi Bartłomiej Fryłow. – Jako przedstawiciel włoskiej frmy Costruzioni Nazzareno zapewniamy klientom maksymalne wsparcie na każdym etapie realizacji projektu oraz po jego wdrożeniu.
Jak zapewnia doradca firmy TEKNIKA, zwłaszcza na początkowym etapie rozwoju projektu inwestorzy potrzebują dużego wsparcia. Produkcja pelletu to dość młoda dziedzina i wciąż niewiele osób w Polsce się w niej specjalizuje.
- Dlatego warto korzystać sponad 30 letnich doświadczeń jakie mają inżynierowie z Costruzioni Nazzareno, z którymi na podstawie przeprowadzonych wstępnie badań u klienta projektujemy system i tworzymy ofertę, następnie ją konsultujemy z klientem, ustalamy rozmieszczenie urządzeń, parametry techniczne, tak by jeszcze przed podjęciem decyzji dokładnie zapoznał się z możliwościami technicznymi i miał pewność, że wybiera najlepszą dla jego celów produkcyjnych ofertę – dodaje Bartłomiej Fryłow.
Jakie informacje są istotne, by rozpocząć rozmowy o stawianiu linii produkcyjnej?
Na pewno pierwszym zasadniczym wyborem jest produkt. Obecnie na rynku już jest jasne rozróżnienie na pellet przemysłowy, klasy standard czy Premium. Każdy cechują bardzo konkretne, często poddawane certyfikacji parametry. Pierwszym z nich jest już sam materiał wejściowy.
- Klient określa, czy chce do produkcji pelletu stosować odpady drzewne z produkcji czy też zrębkowa świeże drewno albo też kupować surowiec od innych producentów.
- Jeśli w materiale będą obecne kawałki drewna czy gałęzi, projektujemy linię z maszynami do mielenia lub rozdrabniania zasilane łańcuchowo lub taśmowo – wyjaśnia Batłomiej Fryłow. – W liniach, gdzie stosowane będą wióry drzewne czy trociny konieczny jest przesiewacz do sortowania z hydraulicznym systemem podawania oraz zbiornik ekstrakcyjny i ślimak.
Innymi, bardzo ważnymi parametrami w produkcji pelletu jest jego wilgotność, która bezpośrednio przekłada się na kaloryczność paliwa. Maksymalną wilgotność przetwarzania materiału w granulatorze szacuje się na około 12-13%.
- Jeśli wilgotność materiału przekracza ten poziom, linia wymaga zainstalowania systemu suszenia lub systemu odwadniającego – przekonuje Batłomiej Fryłow. – Z kolei suszarnia wymaga generatora do produkcji gorącego powietrza. I tu znów kierujemy pytanie do klienta: czy czynnikiem energii będą trociny, zrębki, gaz ziemny czy jeszcze inne paliwo, a następnie uwzględniamy te wymagania w linii produkcyjnej.
W zakresie produkcji energii z biomasy włoska firma również ma niebywałe doświadczenie i to właśnie ono wyróżnia ją na tle konkurentów.
- Przez lata wdrażania rozwiązań technologicznych dla przemysłu drzewnego konstruktorzy Costruzioni Nazzareno doszli do ciekawych wniosków, że bardzo wydajne okazuje się połączenie produkcji pelletu z kogeneracją z biomasy, czyli wytwarzaniem energii elektrycznej i cieplnej. Wówczas taki zakład jest o wiele tańszy i bardziej efektywny.
Także Polsce już wiele firm korzysta z tych doświadczeń, stąd obok kilku elektrowni kogereneracyjnej stanęły właśnie zakład produkcji pelletu. Kogenerator znajduje się wówczas między kotłem biomasy a suszarnią. Składa się z turbiny, wymienników ciepła i różnych innych obwodów. Na tym etapie ciecz paruje w wysokich temperaturach, napędza turbinę, która wytwarza energię elektryczną generując gorącą wodę. Ta jest przenoszona do suszarni i wykorzystywana w procesie produkcji pelletu.
- Tak wyprodukowana energia elektryczna może być sprzedawana do sieci elektroenergetycznej lub użyta w celu zaspokojenia potrzeb zakładu – mówi Bartłomiej Fryłow. – Costruzioni Nazzareno jest w stanie zainstalować turbiny o mocy w zakresie od 0.2 do nawet 5 MW.
Kogeneracja z biomasy jest procesem optymalizacji energii dla skojarzonych energii: elektrycznej i energii cieplnej (w postaci gorącej wody).
Ogromną zaletą opisanego systemu i projektowanych linii Costruzioni Nazzareno jest to, że wszystkie urządzenia pochodzą od jednego dostawcy. Przez lata zostały one tak dopracowane i przetestowane w warunkach produkcyjnych, że żadna inna firma na świecie nie jest w stanie dorównać poziomowi know-how włoskiego lidera.